Alaçatı

Gezilecek görülecek yerlerden İzmir Çeşme'deki Alaçatı ile ilgili gezi rehberi bilgileri ve yol tarifi.

Çeşme Otelleri

Alaçatı › duyBunu

Çeşme’den 8 kilometre uzaklıkta olan Alaçatı’da butik otellerin samimi atmosferi, sığ denizi ve eğlence mekânlarıyla harika bir tatil geçirebilirsiniz. İster kültürel yapıyı keşfedin ister çarşıda keyifli bir alışveriş yapın. Denizde su sporlarıyla geçirdiğiniz bir günün sonunda balık restoranları ve Ege’nin lezzetleri size iyi gelecek.

Bu sayfa şunlarla ilgili:

  • Alaçatı gezilecek yerler
  • Alaçatı'ya ne zaman gidilir?
  • Alaçatı'da ne yapılır?
  • Alaçatı Ot Festivali 2024
Alaçatı › Gezi Rehberi | Çeşme | İzmirTıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı

2024 Alaçatı Ot Festivali ve Festival Programı?

13. Alaçatı Ot Festivali 18-21 Nisan 2024 tarihinde Perşembe günü başlayacak. Pazar günü sona erecek. Bu senenin teması Şevketi Bostan. Gün gün Alaçatı Ot Festivali Programı resmi web sitesi www.alacatiotfestivali.com.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Çeşme’den 8 kilometre uzaklıkta olan Alaçatı’da butik otellerin samimi atmosferi, sığ denizi ve eğlence mekânlarıyla harika bir tatil geçirebilirsiniz. İster kültürel yapıyı keşfedin ister çarşıda keyifli bir alışveriş yapın. Denizde su sporlarıyla geçirdiğiniz bir günün sonunda balık restoranları ve Ege’nin lezzetleri size iyi gelecek.

Alaçatı'da ne yapılır?

Alaçatı'da yaz tatili için otellerde konaklanabilir, günlük ziyaretle Alaçatı sokaklarında dolaşılabilir ve keyifli vakitler geçirilebilir.

Alaçatı Rüzgâr Sörfü

Dünyanın en ideal rüzgâr sörfü alanlarından biri olarak kabul edilen Alaçatı Port’ta birçok sörf okulu vardır. Özellikle yaz aylarında bu bölge, sörfçülerin akınına uğrar. Uluslararası rüzgâr sörfü yarışlarına da ev sahipliği yapan bu bölge manzarasıyla da Çeşme gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Alaçatı Semt Pazarı

Alaçatı köyiçi bölgesinde her cumartesi Jandarmaya giden sokaktan itibaren Çeşme Alaçatı dolmuşlarının son duraklarına kadar olan alana semt pazarı kuruluyor. Antika eşyalardan, yöresel ürünlere, taze meyve sebzelerden ev yapımı reçellere kadar birçok ürünü Alaçatı semt pazarında gezerek bulabilirsiniz.

Alaçatı Değirmenleri

Alaçatı’nın en yüksek noktalarında yer alan ve 1850’lerden günümüze gelen Alaçatı değirmenleri, görülmeye değer. Alaçatı’nın simgesi hâline gelen bu 4 taş değirmen, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Çeşme gezinizde bu bölgeye uğrayarak değirmenleri görebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Alaçatı Pazaryeri Cami ve Kilise

Dinler arası hoşgörünün nadir örneklerinden biri olan Pazaryeri Camii & Kilise, 1874 yılında Alaçatı’da inşa edilmiştir. Kiliseden dönüştürülmüş bir cami olsa da bugün, hem cami hem de kilise olarak kullanımdadır. Alaçatı merkezde bulunan bu yapının içi perde ile ayrılmıştır. Çeşme gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Hacımemiş Mahallesi

Alaçatı’da bulunan küçük bir mahalle olan Hacımemiş, butik otelleri, restoranları, eğlence yerleri ve sanat atölyeleriyle dikkat çeker. Kemalpaşa Caddesi kadar uzun olmasa da akşam saatlerinde oldukça kalabalık bir yer hâline gelen Hacımemiş mahallesinde, konaklayabilir, eğlenebilir ve lezzetli restoranlara gidebilirsiniz.

Kemalpaşa Caddesi

Uzunluğu 1 kilometre olan Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı’nın en önemli ve hareketli gezi caddelerinden biridir. Her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrayan bu caddede, boydan boya çeşitli işletmeler vardır. Bu caddede, hem alışveriş yapıp hem de günün her saati keyifli vakitler geçirmeniz oldukça mümkün.

Alaçatı Sokakları

Çeşme gezinizde, Alaçatı’nın cumbalı evleri ve Arnavut kaldırımları eşliğinde huzurlu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Alaçatı sokaklarının; cumbalı taş evleri, butik otelleri, renkli kafeleri, hediyelik eşya dükkânları, eğlence mekânları ve daha birçok işletmesinin oluşturduğu güzel atmosfere bayılacaksınız.

Alaçatı Balık Mezatı

Çeşme’ya bağlı Alaçatı balık mezatı, pazaryerinin başlangıcındadır. Mezat, taze balıklarla her gün sabah saat 11:00’da başlar 12:00’da biter.

Her gün çeşit çeşit ve taze balıkların sergilendiği Alaçatı balık mezatına mutlaka uğramalısınız. Her gün yöredeki kooperatife bağlı balıkçıların tuttukları taptaze balıklar mezatta ihale edilir. Mezattan aldığınız balıkları kilogram başına belirlenen makul bir fiyatla mezattaki görevliye temizletebilirsiniz.

Alaçatı Otelleri

Çeşme – Alaçatı’nın en meşhur özelliklerinden biri otelleridir. Küçük, cumbalı ve taş mimarili butik otellerin samimi atmosferi Alaçatı’nın sembollerinden biri hâline gelmiştir. Butik oteller; konforlu yapıları, renkli mimarileri ve samimi atmosferleriyle size dolu dolu bir Alaçatı tatili yaşatacak.

Agrilia’dan Alaçatı’ya

Antik Çağ’da Agrilia olarak anılan Alaçatı, zamanla birçok isim almıştır. Osmanlı döneminde Alaçatı’ya yerleşen Alacaat aşireti bölgeye kendi ismini verir. 1830’lu yıllarda bölgenin önde gelenlerinden olan Hacı Memiş Ağa, Sakız Adası’nın Rum halkını bölgeye getirerek bataklığın kurutulması ve sıtmaya yakalanan köylüyü kurtarmaya çalışmaları karşılığında toprak verir. 1850-1890 yılları arasında yerleşim yeri deniz kıyısından iç tarafa doğru kurulur.

19. yüzyılda Rum nüfusunun artmasıyla Alacaat ismi Alatzata olur ve 1873’te belediye teşkilatı kurulur. Bu dönemde Alaçatı, bağcılık ve şarapçılık sayesinde önemli bir ticaret merkezi hâline gelir, en parlak dönemlerini yaşar. 1914 yılında Balkan Savaşı’ndan kaçan göçmenlerin bölgeye gelmesiyle, Alaçatı’daki Rumlar göç etmeye başlarlar. 1923 yılında ise Türkiye ve Yunanistan arasında mübadele yapılır. Bu mübadele ile halk tamamen değişmeye başlar. Artık Alaçatı olarak anılan bölgedeki yeni halk, bağcılık ve zeytinciliği bilmediği için bağları söküp hayvancılık yapmaya başlar. Ancak topraklar buna elverişsiz olduğu için halk, zor zamanlar geçirir.

Daha sonra bölge 1990’lı yıllarda sörf merkezi olarak keşfedilir. Rüzgâr seviyesinin ideal olması, koyların insan boyunu geçmemesi, denizin dalgalanmaması gibi etmenler sayesinde bölge acemi ve profesyonel sörfçülerin odağı hâline gelir. Zaman içerisinde Alaçatı; yöresel ürünleri, taş evleri, cumbalı mimarisi, butik otelleri, sokakları ve deniziyle gözde bir tatil merkezi hâline gelir.

Alaçatı Görselleri

Çeşme'de bulunan Alaçatı ile ilgili görsellere de göz atın. Eklenmesini istediğiniz Alaçatı görseli varsa bize iletin bu albüme ekleyelim.

/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-6f4922.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Butik Otelleri ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Butik Otelleri

Alaçatı Butik Otelleri

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Butik Otelleri
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-17e621.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Köyiçi ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Köyiçi

Alaçatı Köyiçi

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Köyiçi
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-43ec51.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Taş Mimari ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Taş Mimari

Alaçatı Taş Mimari

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Taş Mimari
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-072b03.jpg-|-Bu Görsel Hacımemiş ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Hacımemiş

Hacımemiş

Tıkla ve Görseli Büyüt: Hacımemiş
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-37693c.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Köy Pazarı ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Köy Pazarı

Alaçatı Köy Pazarı

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Köy Pazarı
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-a3f390.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Yel Değirmenleri ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Yel Değirmenleri
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-a5bfc9.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Kuşbakışı ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Kuşbakışı

Alaçatı Kuşbakışı

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Kuşbakışı
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-d3d944.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Cami ve Kilise ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Cami ve Kilise

Alaçatı Cami ve Kilise

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Cami ve Kilise
/img/tr/min/izmir/cesme/gezi-rehberi/alacati/alacati-f033ab.jpg-|-Bu Görsel Alaçatı Rüzgar Sörfü ile ilgili -|-Görsel: Alaçatı › Alaçatı Rüzgar Sörfü

Alaçatı Rüzgar Sörfü

Tıkla ve Görseli Büyüt: Alaçatı Rüzgar Sörfü

Güncel Alaçatı Videoları

Türkiye’nin en gözde tatil mekânlarından biri olan Alaçatı’ya gitmeden önce rehber niteliğindeki videoları izleyin.

23-|-https://www.youtube-nocookie.com/embed/TvUlrj_JS7Q

Alaçatı Tanıtım Filmi

Ege’nin incisi Alaçatı’da muhteşem bir tatil geçirmeden önce güncel Alaçatı tanıtım filmini izleyin.

23-|-https://www.youtube-nocookie.com/embed/0t3eeEAK_EM

Alaçatı Sunumu - 2022

Çeşme – Alaçatı hakkında bilgi almak ve gezilecek yerleri öğrenmek için Alaçatı Sunumu – 2022 videosuna göz atın.

Bu sayfayı paylaşın


Bu sayfayı paylaşın: WhatsApp hesabınızda bu sayfayı paylaşınBu sayfayı paylaşın: LinkedIn hesabınızda bu sayfayı paylaşınLinki kopyala...