Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi

Gezilecek görülecek yerlerden Çanakkale Gökçeada'daki Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi ile ilgili gezi rehberi bilgileri ve yol tarifi.

Gökçeada Otelleri

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi › duyBunu

Gökçeada’nın en iyi korunmuş çamaşırhanesidir. Moloz taşlı, dikdörtgen şekildedir. Kullanıldığı dönemde temizlik ve sosyalleşme işlevi görmüştür.

Bu sayfa şunlarla ilgili:

  • Dereköy Rum Çamaşırhanesi’ne nasıl gidilir?
  • Gelibolu köyleri çamaşırhaneleri
  • Çamaşırhaneler ne amaçla yapılmış?
Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi › Gezi Rehberi | Gökçeada | ÇanakkaleTıkla ve Görseli Büyüt: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi

Dereköy Rum Çamaşırhanesi, Hagia Panaghia Kilisesi yakınlarında bulunmaktadır. Yapı içerisinde; çeşmeler, su kaynatmaya yarayan ocaklar ve çamaşır tekneleri yer almaktadır. Ayrıca tas ve sabun gibi eşyaları koymak için yapılmış nişler, duş alma alanları ve pis suların atılmasını sağlayan kanallar da göze çarpmaktadır.

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi ne amaçla yapılmıştır?

Bir gelenek olarak yapılan Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi, anıtsal bir yapı niteliğindedir. Rum halkı, haftanın belirli bir gününü çamaşır yıkama günü yapmıştır. Köyün kadınlarının burada çamaşırlarını yıkadıktan sonra kendilerinin de yıkanıp günü tamamladıkları bilinir.

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri

Gökçeada'dan bulunan Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi ile ilgili görsellere de göz atın. Eklenmesini istediğiniz Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi görseli varsa bize iletin bu albüme ekleyelim.

/img/tr/min/canakkale/gokceada/gezi-rehberi/derekoy-tarihi-rum-camasirhanesi/derekoy-tarihi-rum-camasirhanesi-f033ab.jpg-|-Bu Görsel Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (1) ile ilgili -|-Görsel: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi › Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (1)
Tıkla ve Görseli Büyüt: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (1)
/img/tr/min/canakkale/gokceada/gezi-rehberi/derekoy-tarihi-rum-camasirhanesi/derekoy-tarihi-rum-camasirhanesi-45c48c.jpg-|-Bu Görsel Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (2) ile ilgili -|-Görsel: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi › Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (2)
Tıkla ve Görseli Büyüt: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (2)
/img/tr/min/canakkale/gokceada/gezi-rehberi/derekoy-tarihi-rum-camasirhanesi/derekoy-tarihi-rum-camasirhanesi-a1d0c6.jpg-|-Bu Görsel Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (3) ile ilgili -|-Görsel: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi › Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (3)
Tıkla ve Görseli Büyüt: Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Görselleri (3)

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi Videosu

Gökçeada gezilecek görülecek yerlerinden Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi videosunu izleyin. Gezi videoları.

23-|-https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyQB88C6u04

Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi tanıtım videosu

Çanakkale Gökçeada görülecek yerlerinden Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi videosunu izleyin. Harika gezi videoları.

Bu sayfayı paylaşın


Bu sayfayı paylaşın: WhatsApp hesabınızda bu sayfayı paylaşınBu sayfayı paylaşın: LinkedIn hesabınızda bu sayfayı paylaşınLinki kopyala...